Út a szellemi frissesség eléréséhez
A bejegyzésből megtudod, hogyan készül a méhpempő, mire használják a méhek és milyen élettani hatásai vannak fogyasztásának.
Mi is az a méhpempő:
Az értékes tápanyag hétköznapi neve: méhtej, vagy ismertebb nevén méhpempő. Ez nem más, mint a munkásméhek garatmirigyének terméke, ami a méhek rágótövi mirigyének zsírtartalmával keveredik. Fehér-törtfehér színű, fehérjedús, savanykás ízű, kissé szúrós illatú anyag.
Összetétele
- aminosav (aszparaginsav, ami a gerincesek esetén az idegrendszerben ingerületátadóként van jelen)
- zsírsav
- fehérjék
- egy kevés szénhidrát
- vitaminok (főként E, A,C, D és B1,2,5,6,12 vitaminok)
- ásványi anyagok
- hamu (1-2%) és
- a hordozó víz.
Nevének eredete
A royal jelly nevének eredete a méhkirálynőhöz köthető. A méhpempőben megtalálható egy royalactin nevű fehérje, ez felelős az álcák méhanyává fejlődésért. A méhpempőt kapják a méhcsalád leendő királynői az álcáik fejlődésének teljes időtartama alatt, illetve ezzel táplálkoznak tavasztól őszig a petézés idején is.
A méhpempő titka
Ennek a szuper tápláléknak köszönhető, hogy a méhkirálynő (anya) 16 nap alatt tökéletesen kifejlődik, míg a munkásméhek csak 21 nap alatt jutnak el a kifejlettségig és ivarszerveik nem fejlődnek ki ( csak 2 napig fogyasztják). A méhpempőnek köszönhető továbbá, hogy a munkásméhekkel ellentétben az anyák nem 1-2 hónapig, hanem néhány évig élnek, illetve ennek következtében fejlődik ki petefészkük, ennek köszönhetik peterakó képességüket és teljesítményüket, ami napi 1800-2000 darab pete lerakásában ölt testet.
A titok felfedezése
Az 1950-es években kezdték el vizsgálni mitől függ, hogy az anya által lerakott, megtermékenyített petékből dolgozó méh vagy anya fejlődik és mi befolyásolja azok várható élettartamát. A titok nyitja a táplálékban rejlik. Ekkor kezdték meg a méhpempő összetételének vizsgálatát, majd emberre gyakorolt hatásának kísérleteit, megfigyeléseit.
Jótékony hatásai
- elősegíti a szellemi frissesség megőrzését
- segít a kiegyensúlyozott idegállapot elérésében
- fejlődésben elmaradt gyermekekre jótékony hatással van
- immunerősítő és sejtregeneráló hatású
- gátolja a daganatos sejtek kialakulását
- jó hatással van a meddőség kezelésében
- szabályozza a bélműködést, anyagcserét
Ezeken kívül számos jótékony élettani hatással rendelkezik. Bejegyzésem célja inkább a nehezen hozzáférhető, kevésbé ismert tények átadása, így amennyiben további hatásairól szeretnél tájékozódni, az interneten rákeresve rengeteg információt találsz majd.
Hogyan kerül royal jelly az asztalra?
A dolgozóméhek méhpempővel bélelik ki az anyanevelésre szánt álcák bölcsőjét, hogy azok nagy mennyiségben tudják fogyasztani ezt a szupertáplálékot. A méhcsaládok természetes módon csak néhány bölcsőt nevelnek, ez a mennyiség kizárólag háztartási célú használatra volna elegendő.